Auditas? Ar reikia jo bijoti?
Šio veiksmo baimintis tikrai nereikia. Nebent verslas, kurį vystote yra neskaidrus. Nors šį žodį beveik visada lydi neigiama konotacija.
Audito bijoti nereikia, nes tai tėra įmonės ar bendrovės patikrinimas. O šio tikrinimo paskirtis yra gan aiški – jis leidžia įvertinti realią įmonės padėtį. Beje, šis žingsnis nėra revizija. Audito metu netikrinama viskas iš eilės, tik atskiros veiklos sritys. Vadovas gali įsitikinti ar visi padaliniai dirba sąžiningai, o investuotojai sužino, kad jų pinigams nieko negresia. Auditas – būtinas veiksnys, nes jis leidžia sparčiai augančioms bendrovėms nesusidurti su bankroto rizika, kai atrodo, kad niekas negresia, nors finansai ar ištekliai naudojami neracionaliai.
Naudinga pasidomėti:
Suprantama, kad audito metu būtinas kruopštus ir smulkus finansinės situacijos tyrimas. Šiame tyrime dalyvauja ne tik auditorius bei jo padėjėjai, bet pats įmonės direktorius. Auditas būna dviejų rūšių – vidaus arba išorės. Vidaus audito svarba yra gan didelė, nes patikros metu yra peržvelgiama buhalterinė apskaita, finansų ataskaitos. Šiuo darbus atlieka dažniausiai įmonės padaliniai ir skyriai. Duomenis perteikia vadovybei, o ji toliau sprendžia kokie bus kiti veiksmai. Vidaus auditas leidžia įsivertinti darbo kokybę, tada galima ieškoti būdų ir priemonių, kurios padėtų veiklą tobulinti.
Išorinis auditas, suprantama, skiriasi nuo vidinio. Jį atlieka nepriklausomi auditoriai. Tik nepriklausomas auditorius gali įvertinti finansinės apskaitos ir atskaitomybės teisingumą. Nepriklausomas auditas atliekamas, vadovaujantis Tarptautiniais audito standartais, Auditorių profesinės etikos kodeksus ir, žinoma, Audito įstatymu. Šio žingsnio paskirtis yra gan elementari – vidiniu auditu pasitikėti iki galo ne visada įmanoma. Tik nepriklausomas ekspertas gali pateikti realius duomenis, neretai jie sau į pagalbą pasikviečia ir kitų sričių specialistus – turto vertintojus, draudimo atstovus. Tikrinimo metu aptikus ūkinių ar nusikalstamų pažeidimų, auditorius apie juos privalo informuoti teisėtvarkos organus.
Kiekvienai įmonei reikalinga nepriklausoma ekspertizė. Reguliarumas leidžia tinkamai kontroliuoti ne tik finansus, bet ir valdomą turtą bei išleidžiamus finansus. Į audito procesą nereikia žiūrėti skeptiškai ar neigiamai, jo rezultatai padeda gerinti įmonės rodiklius. Tik kontroliuojamas ir periodiškai tikrinamas verslas turi šviesią ateitį.